Koupě nemovitosti
zpět
20. 10. 2021

Koupě nemovitosti

Mít vlastní bydlení je snem mnoha lidí, i když ekonomická realita je taková, že na něj dosáhne čím dál tím méně obyvatel. Pokud tedy uvažujete o koupi nemovitosti, a nemáte na její koupi vlastní finanční prostředky, je dobré nejprve navštívit banky a zjistit si, na jakou výši hypotéky dosáhnete. Určitě se nespokojte s nabídkou první banky, neboť banky o klienty mezi sebou bojují, a když budete mít vícero nabídek, určitě se vám podaří sjednat vyšší částku a výhodnější úrokovou sazbu, než která vám byla nabídnuta na začátku.

Pokud si vyhlídnete např. rodinný dům, který chcete zakoupit, doporučujeme navštívit stránky Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního – www.cuzk.cz, kde lze zdarma dohledat základní informace k nemovitostem, tzn. kdo je jejich vlastník, zda stavba a pozemek pod ní mají stejného vlastníka, zda k pozemku vede příjezdová cesta atd. Dále je třeba zjistit, zda nemovitost nemá právní vady, tzn. zda na ní neváznou exekuce, zástavní práva, věcná břemena či předkupní práva.

Dále je důležité si zjistit základní informace o majiteli či majitelích nemovitosti, jako například zda nejsou v insolvenci nebo v exekuci. Ne každá exekuce totiž bývá na nemovitosti vyznačena. Lustraci ohledně insolvence můžete provést v Insolvenčním rejstříku, který je volně přístupný na internetu.

Rovněž je potřeba dobře posoudit faktický stav nemovitosti, o kterou máte zájem, tzn. zda jsou správně udělané rozvody elektřiny, vody, zda není vlhké zdivo atd.

Velkou pozornost je třeba věnovat smluvní dokumentaci, aby v ní byly ošetřeny všechny možné vady či situace, které by vám ztěžovali převzetí a užívání kupované nemovitosti.

Koupě nemovitosti je poměrně složitý proces, kterým procházíme často jen jednou za život, proto není od věci nechat si pomoct od odborníků, ať už finančních poradců ohledně hypotéky či realitních makléřů ohledně samotného výběru a koupě nemovitosti. I když jejich finanční odměna nebývá malá, spolupráce s nimi vám může ušetřit spoustu nepříjemností a budoucích finančních nákladů, neboť jsou to lidé, kteří vědí, na co si dávat pozor, a jakých chyb se při koupi nemovitosti vyvarovat.