Prodej nemovitosti
zpět
22. 11. 2021

Prodej nemovitosti

V současné době se ceny nemovitostí pohybují hodně vysoko, a proto je dobré, pokud uvažujete o prodeji nemovitosti, přistoupit k ní v této chvíli. Prodej nemovitosti si sice můžete zajistit sami, nicméně efektivnější je prodej prostřednictvím realitního makléře. Makléř vám pomůže s nafocením nemovitosti, její inzercí, dokáže prolustrovat zájemce o koupi, a zajistit vám přípravu smluvní dokumentace nezbytné k prodeji, a samozřejmě dokáže také stanovit tržní cenu prodávané nemovitosti.

Pokud se rozhodnete prodávat nemovitost sami, je třeba si nejprve dobře promyslet, kde a jak budete nabízenou nemovitost inzerovat, a jak stanovíte prodejní cenu. Abyste zvýšili šanci prodeje nemovitosti, a zároveň šanci na dosažení co nejvyšší ceny, je dobré byt či dům uklidit, z pozemků vyvést případný odpad, a dát si záležet na nafocení nemovitosti. Možnosti inzerce jsou v dnešní době sociálních sítí nepřeberné, na co je třeba si dávat velký pozor, je popis nemovitosti. Rozhodně neuvádějte nepravdivé či zavádějící údaje o technickém stavu, mohlo by dojít k tomu, že se poskytnutí nepravdivých informací stane důvodem k odstoupení od kupní smlouvy ze strany kupujícího, nebo se bude kupující domáhat snížení kupní ceny.

Zájemce o koupi nemovitosti je třeba si prověřit – vždy se zajímejte, jakým způsobem mají zajištěno financování koupě, zda mají našetřeny vlastní finanční prostředky, nebo zda půjdou teprve žádat do banky o hypotéku. Není od věci provést lustraci zájemce v Insolvenčním rejstříku, který je volně přístupný na internetu.

Zásadní pozornost je třeba věnovat smluvní dokumentaci, rozhodně se vyplatí obrátit se na advokátní či notářskou kancelář a požádat je o její vypracování. Na webu lze sice najít spoustu vzorů kupních smluv, nicméně ty jsou velmi obecné a v případě sporů vás nemusí ochránit. Proces prodeje nemovitosti končí přepisem vlastnického práva k nemovitosti na nové majitele v katastru nemovitosti.