Prodej nemovitosti
zpět
17. 12. 2021

Klidné Vánoce

V těchto dnech vrcholí přípravy na vánoční svátky. Peče se, uklízí, zdobí a nakupují se dárky. Shon je všudypřítomný, obchody jsou plné lidí, kteří si chtějí doma vytvořit tu správnou vánoční atmosféru, ať to stojí, co to stojí.

Letos navíc kvůli nejisté ekonomické situaci a vysoké míře inflace rostou ceny prakticky všeho zboží, energií i služeb. Oslava Vánoc se tedy může prodražit, a protože ne každý z nás má dostatečné finanční úspory, sáhnou někteří lidé po půjčkách a úvěrech. K půjčování si na dárky navíc přispívá i agresivní reklama, která se v lidech snaží navodit dojem, že je to zcela normální.

Zatímco vánoční svátky rychle skončí, povinnost splácet půjčky či úvěry nás bude zatěžovat ještě mnoho dalších měsíců či let.
Půjčky a úvěry mají sice v našem hospodaření své opodstatněné místo, ale jen v případě, že si půjčíme na něco s trvalejší hodnotou – např. na bydlení. Pokud si půjčujeme na věci pomíjivé, jako jsou právě drahé dárky nebo dovolená, může to mít pro náš domácí rozpočet ničivé následky.

Ač to může znít jako klišé, to, že rodina může být spolu, může sdílet chvíle pohody a vánočního tajemství, je mnohem důležitější než to, kolik bude pod stromečkem dárků.
Proto se snažme vytvořit si doma sváteční atmosféru, která nezávisí na počtu a hodnotě dárků, ale na pocitech vzájemnosti a lásky.