Ekonomické nástrahy dnešní doby
zpět
11. 03. 2022

Ekonomické nástrahy dnešní doby

Ačkoliv jsme se všichni těšili na příchod jara a konec, či alespoň výrazné omezení, zákazů zavedených kvůli pandemii COVID-19, postihla nás další rána, a tou je aktuální dění na Ukrajině. Zhoršování ekonomické situace, které se projevovalo již jako důsledek pandemie, tak nabralo na závratných obrátkách. Kromě cen energií nyní rostou i ceny pohonných hmot, potravin a spotřebního zboží a peníze zároveň ztrácejí na hodnotě.

To nejhorší, co dnes může člověk se svými penězi udělat, je nechat je ležet v bance na běžném účtu, či doma v trezoru. Míra inflace v ČR byla v únoru 11,1 %. Jedinou cestou, jak zajistit, aby peníze neztrácely na hodnotě, je investovat je.

Pokud peníze uložíte na spořící účet, inflaci neporazíte, ale je to pořád lepší než ponechat peníze na běžném účtu. Další variantou je vložit finance do investičních či podílových fondů. Peníze lze použít také pro investice do akcií či dluhopisů. Tato možnost však vyžaduje větší osobní zapojení a studium.

Nejtrvalejší hodnotu mají stále nemovitosti, nicméně jejich nákup vyžaduje mít k dispozici vyšší finanční částky. S ohledem na aktuální výši úroků již není příliš výhodné koupit nemovitost jako investici na hypotéku.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, své kroky důkladně promyslete, případně se poraďte s odborníkem.